Mai sunt 65 de zile pana plec inspre Polul Nord. Rasuflu usurat pentru ca am biletele de avion in buzunar si confirmarea faptului ca nu voi dormi in cort 🙂 (multumiri Travel House, v-ati miscat super-rapid!).
Daca frigul este o „fobie” (in ghilimele) pentru mine, atunci zborul este o MARE FOBIE (fara ghilimele)…in perfecta antiteza cu hobby-ul meu de a calatori. In plus, cred ca sunt un pic masochist, altfel nu imi explic ‘placerea’ cu care am urmarit toate emisiunile gen „crash investigation” de la National Geographic… Am incercat diverse metode si terapii pentru a invinge aceasta teama (inclusiv sedinte cu 2 psihologi) dar nu am simtit vreo ameliorare. In mod bizar, m-a ajutat ceea ce am gasit pe un site si m-a ajutat sa inteleg mai bine procesele de zbor. Asa ca, atunci cand sunt in avion…inchid ochii si imi imaginez ca pilotez avionul. Si parca ma simt un pic mai bine :).
Sunt sigur ca aventura mea la Polul Nord imi va rezolva si aviofobia. O sa am parte de 12 decolari si 12 aterizari in interval de cateva zile…
A propos, in caz ca va intrebati cum se ajunge la maratonul de la Polul Nord (exceptand Polar Express-ul…):
Avion – 4 linii comerciale (3 & 4 aprilie): Bucuresti – Copenhaga. Stop. Copenhaga – Oslo. Stop. Oslo – Tromso. Stop. Tromso – Spitsbergen. Stop.
Avion – 1 cargo (6 aprile). Spitsbergen – North Pole Camp Barneo. Citez organizatorii: „An AN-74 (Antonov) jet will fly you to an international North Pole Camp called Barneo situated between 89N and 90N, drifting in the high Arctic Ocean. The Antonov will return to collect you approximately 36 – 48 hours later. The flight duration is 2½ hours each way. The AN-74 is a converted cargo plane that is purposefully built for such conditions. By design, the front of the plane is used for seating and the rear is utilised for cargo storage…” Evident, ma linisteste foarte mult faptul ca „pista” de aterizare este – de fapt – un strat de gheata de doar 4 metri grosime, sub care se gaseste un abis de cateva mii de metri… In plus, un alt motiv de relaxare: avionul este rusesc (si, fireste, foarte nou…:)).
Elicopter (7 aprilie). North Pole Camp Barneo – North Pole 90N. Aici va avea loc maratonul…
Total: in jur de 12-13 ore de zbor :(. Iar in 8 aprilie urmeaza drumul spre casa. Pe 10 aprilie, la 16.50…ajung pe Otopeni si voi savura cel mai calduros aprilie pe care l-am trait in Romania!!
3 pasi esentiali pentru a ajunge de la
ZERO LA MARATON IN 4 LUNI
Lasa-ti aici e-mail-ul pentru a descarca e-book-ul "30 de lucruri esentiale pentru un alergator serios" si pentru a primi notificare de indata ce postez ceva!