Menu

2Citind de curand cateva articole pro si contra consumului de carne (sau, altfel spus, al altor fiinte de pe planeta…), m-am gandit sa postez traducerea unuia dintre ele (click aici pentru a citi originalul) – situat in zona „contra”. S-ar putea ca articolul sa va placa, sau sa va socheze – asa cum se intampla atunci cand afli ca in unele tari se consuma carne de caine, la ordinea zilei (vezi lista aici). Evident, astept linsajul de rigoare, desi as prefera o dezbatere civilizata, cea cea din filmul de mai jos…

**

Desi unii istorici si antropologi spun ca omul este din punct de vedere istoric omnivor, echipamentul nostru anatomic (dinti, falci si sistem digestiv) favorizeaza o dieta fara carne. Asociatia Americana Dietetica afirma ca „majoritatea omenirii pe parcursul istoriei a trait cu diete vegetariene sau aproape vegetariene.”

Si multa lume inca traieste asa. Chiar si in cele mai industrializate tari, aventura romantica cu carnea are mai putin de 100 de ani. A inceput cu masina frigorifica si societatea consumatoare a secolului XX. Dar chiar si cu secolul XX, corpul omenesc nu s-a adaptat la a manca carne. Omul de stiinta proeminent Karl von Linne afirma ca „structura omului, externa si interna, comparativ cu cea a altor animale, arata ca fructele si legumele suculente constituie mancarea sa naturala.” Schema de mai jos compara anatomia omului cu cea a animalelor carnivore si ierbivore.

Daca te uiti atent la comparatia intre ierbivore si oameni, suntem mai apropiati de ierbivore decat de animale mancatoare de carne. Oamenii nu sunt programati sa digere si sa ingereze carne.

Mancatoare de carne: au ghiare; Ierbivore: fara ghiare. Oamenii: fara ghiare.

Mancatoare de carne: nu au pori in piele si transpira prin limba; Ierbivore: transpira prin pori; Oameni: transpira prin pori.

Mancatoare de carne: au dinti frontali ascutiti pentru sfasiere, fara molari netezi pentru macinare. Ierbivore: nu au dinti frontali ascutiti, dar au molari netezi pentru macinare. Oameni: nu au dinti frontali ascutiti, dar au molari netezi pentru macinare.

Mancatoare de carne: au un tract intestinal de doar 3 ori mai mare decat lungimea lor corporala pentru ca alimentele (carnea) in rapida descompunere sa treaca rapid prin el. Ierbivore: au un tract intestinal de 10-12 ori mai mare decat lungimea corporala. Oameni: au un tract intestinal de 10-12 ori mai mare decat lungimea corporala.

Mancatoare de carne: au acid hidrocloric puternic in stomac pentru digestia carnii. Ierbivore: au un acid stomacal de 20 ori mai slab decat al carnivorelor. Oameni: au un acid stomacal de 20 ori mai slab decat al carnivorelor. [detalii aici].

Mancatoare de carne: glandele salivare din gura nu sunt necesare pre-digerarii cerealelor si fructelor. Ierbivore: glande salivare bine dezvoltate necesare pre-digerarii cerealelor si fructelor. Oameni: glande salivare bine dezvoltate necesare pre-digerarii cerealelor si fructelor.

Mancatoare de carne: au saliva acida fara enzima ptialina pentru a pre-digera cerealele. Ierbivore: au saliva alcalina cu ptialina pentru pre-digerarea cerealelor. Oameni: au saliva alcalina cu ptialina pentru pre-digerarea cerealelor.

Bazat pe un grafic realizat de A.D. Andrews, Fit Food for men, (Chicago: American Hygiene Society, 1970)

In mod clar daca oamenii erau meniti sa manance carne nu am avea asa de multe similaritati digestive importante cu animale care sunt ierbivore.

Multi oameni ma intreaba, „daca nu trebuia sa mancam carne atunci de ce o facem?”. Pentru ca suntem conditionati sa mancam carne. De asemenea, ADA (Asociatia Dietetica Americana) ne spune ca „majoritatea omenirii pe parcursul aproape intregii istorii a trait cu dieta vegetariana sau ovo-lacto-vegatariana.”

healthy-colon-toxic-colonO afirmatie populara pe care carnivorii o spun este: „in salbaticie, animalele omoara alte animale pentru mancare. Face parte din natura.” In primul rand, nu suntem in salbaticie. In al doilea rand, putem trai usor fara sa mancam carne si sa ucidem. Am fi cu totii mai sanatosi in felul acesta. In ultimul rand, asa cum am aratat, nu am fost meniti sa mancam carne. Carnea putrezeste in decurs de 4 ore de la consum si resturile se lipesc de peretii intestinali timp de 14-21 de zile [nota mea: exista o controversa in privinta acestui subiect; unele surse prezinta un timp mai scurt de tranzit al acestui tip de aliment, respectiv 72 de ore. In acelasi timp, carnea este una dintre cauzele principale ale unor tipuri de cancer, precum cel colon]. Daca o persoana sufera de constipatie atunci carnea putrezita poate ramane in intestine timp de luni sau ani. Mai mult, saliva oamenilor este mai alcalina, iar in cazul animalelor care manca carne sau pradatoare, este clar acidica. Saliva alcalina nu se comporta asa cum ar trebui la carne [nota mea: puteti vedea aici informatii despre ph-ul carnii].

Ultimul punct pe care as vrea sa il adresez in privinta faptului ca noi ca oameni nu suntem meniti sa mancam carne este acesta: toate animalele omnivore sau carnivore isi mananca carnea cruda. Cand un leu ucide un ierbivor pentru mancare, il sfasie chiar in zona stomacului pentru a manca organele pline cu sange (nutrienti). In timp ce mananca stomacul, ficatul, intestinele, etc., leul linge sangele in procesul de a manca carnea animalului. Chiar si ursii care sunt omnivori mananca somonul crud. Insa, pe noi – oamenii, sa mancam carne cruda insangerata ne dezgusta. De aceea trebuie sa o gatim si sa o asezonam pentru a amortiza gustul carnii.

CHsiteVEGDaca un cerb este ars intr-un foc de padure un animal carnivor NU ii va manca carnea. Chiar si leii de la circ trebuie sa fie hraniti cu carne cruda pentru a nu muri de foame. Daca oamenii ar fi trebuit sa manance carne atunci cu totii am manca carnea cruda si insangerata. Gandul de a manca astfel de carne ne intoarce stomacul pe dos. Acesta este ceea ce vreau sa punctez referitor la faptul ca oamenii sunt conditionati sa creada ca carnea de animal este buna pentru noi si ca am fost meniti sa o consumam pentru supravietuire si sanatate. Daca am fi carnivore sau omnviore adevarate am manca carnea cruda si insangerata. Gatitul carnii si asezonarea ei cu sare, ketchup, maioneza, mustar sau sos tabasco deghizeaza gustul oribil al carnii. Acesta este singurul mod in care noi oamenii am manca carne pentru ca refuzam sa o mancam insangerata ca adevaratele carnivore.

Avantajele vegetarianismului

Poti obtine multe beneficii din a fi vegetarian si oamenii au devenit mai constienti de beneficiile pe care le are asupra sanatatii. Problemele privind drepturile animalelor sunt doar unul dintre motivele datorita caruia oamenii au decis sa obtina o dieta vegetariana. Oamenilor incepe sa le pese mai mult de mediu. Insa, motivul principal pentru care majoritatea oamenilor incep o dieta vegetariana este datorita beneficiilor asupra sanatatii.

animal-life-20110523-143553Carnea nu e buna pentru bine pentru ca iti afecteaza gandirea. Asta este in special adevarat daca mananci carne rosie; carnea alba are grasime mai putina comparativ cu carnea rosie. Consumul excesiv de grasimi in corpul tau poate rezulta intr-un nivel inalt de colesterol. Daca tu crezi ca vei arata sfrijit sau bolnavicios daca nu manaci carne, gandeste-te de doua ori. Imagineaza-ti ca vacile, caprele, gorilele, elefantii, rinocerii si asa mai departe, sunt toti vegetarieni (ierbivori) dar uita-te cat de dure sunt aceste animale. Ele au de asemenea si o durata de viata mai lunga comparativ cu carnivorele (animalele mancatoare de carne). [nota mea: campioana este testoasa gigantica – 150 ani; ok, este reptila, dar traieste de 4 ori mai mult decat ‘surorile’ ei carnivore 🙂].

Daca te uiti la gaini si vulturi (carnivore), aceste animale mananca aproape orice si observa cat de bolnavicios arata [nota mea: da, si gainile mananca – in mod nativ – o doza insemnata de ‘carnita’: rame, insecte, viermi etc.]. Chinezii cred ca chi-ul sau forta vietii din corp este mai scazuta cand consumi carne si asa cred si indienii cu principiile lor antice yogine (forta vietii la ei este numita prana).  Marii maestrii Tai Chi din China erau experti in conserva chi-ului lor. Chiar si daca unii maestri nu erau vegetariani tot aveau o dieta echilibrata. Acum este dovedit stiintific ca o dieta echilibrata vegetariana este mai buna comparativ cu o dieta cu carne.

Top-10-Sources-of-Veggie-ProteinExista multe lacune in privinta dietei vegetariane; proteinele sunt unul dintre subiectele principale de dezbatare, pentru ca multi oameni cred ca poti obtine proteine doar din carne. Vegetarienii obtin multe proteine cand mananca o varietate de fructe, legume si cereale. Ce nu primesc vegetarienii sunt proteinele in exces din dieta traditionala americana. Acest tip de dieta duce la toxicitate in ficat, supraincarcarea rinichilor si boli de deficienta minerala.

Multe persoane cred ca o dieta vegetariana nu este una echilibrata. Dietele vegetariene au o proportie mare de trei nutrienti macro si anume carbohidrati complecsi, proteine si grasime. Sursele de mancare vegetariana (plantele) tind sa fie surse mai crescute de nutrienti micro. Un alt mit care se cere clarificat este asa numita lipsa de calciu la vegetarieni. Multe legume – in special cele verzi cu frunze – sunt o sursa buna de calciu. Adevarul este ca vegetarienii sufera mai putin de osteoporoza (o deficienta de calciu care duce la oase slabite).

Nu este intentia mea sa fortez oamenii sa devina vegetarieni [nota mea: exista si o varianta ‘de tranzitie’ – vezi filmul de mai sus]. Insa, vegetarianismul este raspunsul meu pentru o sanatate completa si o stare de bine. Cele trei aspecte ce trebuie luate in considerare fata de vegetarianism sunt: spiritual, mental si fizic (nutritional).

Persoana ce aspira la spiritualism incearca sa lucreze la sine. Scopul cresterii spirituale este de a ne indeparta de natura animala si de a ne apropia de cea mai umana pe care natura a intentionat sa o avem. Mancatul carnii inhiba acest lucru. Aceeasi stiinta care incearca sa ignore exsitenta unei forte mai presus ca omul a demonstrat ca nivele de agresivitate sunt mult mai inalte la cei care mananca carne decat cei care nu mananca! Instinctele animalice devin mai puternice de fiecare data cand mananci carne. Un alt aspect spiritual al mancatului de carne este atunci cand trebuie sa pui sub semnul intrebarii necesitatea si metoda uciderii animalelor [nota mea: va recomand filmul de mai jos]. Insa, fiecare are propriile valori pe care trebuie sa si le determine pentru sine. Nu acesta e scopul disertatiei mele, de a forta un comportament moral asupra nimanui. Majoritatea persoanelor spiritual cred in aure. Fotografia Kirliana ne arata ca un camp de forta inca ramane in jurul carnii moarte sau amputate. Adopti aura acelui animal cand ii mananci carnea moarta. Fructele si legumele au o vibratie mai inalta a aurei decat produsele animale.

„Esti ceea ce mananci”, este un slogan pe care imi place sa il folosesc pentru a portretiza aspectele morale ale vegetarianismului. Cand animalele sunt macelarite, enzime ale fricii si agresivitatii sunt imprastiate in tesutul muscular. Ele raman in carne pana in momentul in care consumatorul ingereaza carnea si adopta aceleasi emotii. Fructele si legumele nu au emotii; astfel, cand sunt culese nu secreta celule emotionale inainte de digestie. Enzimele din fructe si legume alimenteaza corpul cu nutrienti suficienti care intotdeauna vor sustine corpul cu o stare mentala sanatoasa.

Fructele si legumele sunt bogate in nutrienti; exact lucrul de care are nevoie corpul pentru a trai o viata fara boli si durere. Nu se poate spune acelasi lucru si despre carne. Nutritional vorbind, sistemul digestiv alcalin al oamenilor nu poate descompune substantele acide din carne.

Cancerul de colon este violent! Acesta e cauzat de evacuarea inceata si putrefactia carnii in colon. Vegetarienii de-o viata nu vor suferi niciodata de o astfel de boala. Multi mancatori de carne considera carnea ca fiind singura sursa de proteine. Insa, calitatea acestei proteine este asa de scazuta incat o cantitate foarte redusa din ea poate fi utilizata de catre oameni, din cauza combinatiei incomplete de aminoacizi (caramizile proteinei). Studiile arata ca americanul de rand obtine de 5 ori mai multa cantitate de proteine decat e necesar. Este un aspect medical obisnuit ca proteinele in exces sunt periculoase. Pericolul principal al carnii in exces este consumul de acid uric (produsul deseu ramas din procesul digestiei proteinelor). Acidul uric ataca rinichii si descompune celulele numite nefroni. Acest lucru este numit nefrita; cauza principala a acestei boli este supraincarcarea rinichilor. Proteine mult mai benefice se gasesc intr-o lingura de tofu sau soia decat in portia obisnuita de carne!

Ai vazut vreodata ce se intampla cu o bucata de carne care sta in soare timp de 3 zile? Carnea poate sta in caldura intestinului cel putin 4-5 zile pana sa fie digerata. Nu face nimic decat sa astepte trecerea. Deseori, sta acolo mult mai mult. Doctorii au gasit urme de carne nedigerata ramase in colon chiar si cateva luni. Terapeutii de colon vad intotdeauna carnea care trece prin oameni care sunt vegetarieni ani la rand, astfel indicand ca carnea ramane nedigerata acolo mult timp. Ocazional acest lucru a fost documentat in persoane vegetariene de 20 de ani.

catlasUnii vegetarieni spun ca se simt mai satisfacuti dupa ce mananca. Motivul pentru acest lucru este ca sunt mai putine cetone (substance digestive de proteine) formate cand proteinele din legume sunt digerate. Pentru multi, cetonele cauzeaza greata care poate fi interpretata in mod normal ca o dorinta scazuta de a manca datorita acestei senzatii inconfortabile de greata. Desi corpul cere mai multa mancare, papilele gustative tolereaza mai putin. Acesta este pericolul dietelor cu substante bogate in proteine. Acest nivel anormal de crescut al cetonelor este numit cetoza si se refera la starea de infometare pe care corpul o suporta datorita inabilitatii apetitului de a cere nutritie. Majoritatea americanilor care mananca tipul gresit de carbohidrati nu recunosc niciodata cantitatea crescuta de carbohidrati complecsi necesari rastunarii acestei stari. Tine minte ca atunci cand nivelele de cetona din sange sunt prea crescute duce la o aciditate anormala a sangelui numita acidoza.

slide-3-728Tigrii sau leii care mananca carne au un sistem digestiv acidic. Acidul nostru hidrocloric nu este destul de puternic pentru a digera carnea. De asemenea, intestinele lor au aproape 150 de cm, si nu sunt incolacite si intoarse, strat peste strat, compactate intr-o arie mica cum este intestinul uman (care are 6 metri).

Carnea este inghetata o perioada lunga de timp. Unele carnuri (in special pasarile de curte) sunt congelate si doi ani. Temperaturile inalte nu ucid toate speciile de bacterii. Mai rau de atat, pe masura ce este transportata si stocata, carnea inghetata este decongelata si congelata de mai multe ori. Acest lucru este aproape de neevitat.

Mancatorii de carne sufera mai frecvent de la toxinfectii alimentare decat vegetarienii. Statisticile arata ca fiecare american a avut o toxinfectie alimentara cel putin o data. Cand te-ai simtit rau, ai avut diaree sau ti-a fost greata la stomac, cu siguranta nu ai avut nici cea mai mica idee ca ai fost otravit de necrofagii ramasi pe carcasa moarta pe care tocmai ai mancat-o.

Carnea este costisitoare si cea mai rispitoare sursa de resurse. Cand o persoana inlatura carnea din dieta lui/ei o noua lume a mancarii se deschide. Gatitul si preparea vegetariana nu este mai consumator de timp decat gatitul carnii. Costa mai putin de jumatate sa mananci vegetarian decat sa mananci carne. Exista mancaruri vegetariene excelente, nutritive si usor de preparat decat sunt mancaruri italienesti, chinezesti, etc.

In plus, te poti bucura de mult alte mancaruri pe care nu le-ai gustat vreodata datorita nebuniei carnii. Majoritatea consumatorilor au mancat nu mai mult de 5-6 varietati de boabe sau legume. Acesta este mai putin de 10% din ce este disponibil.

In opinia mea, exista mult mai multe beneficii din a deveni vegetarian decat sunt in a ramane un mancator de carne. Datorita faptul ca am fost crescut cu carne, am experimentat ambele lumi. Ca un mancator de carne am fost constant bolnav, obosit sau supraponderal. Ca vegetarian sunt sanatos, plin de energie si cu greutate perfecta. Iubesc sa fiu vegetarian si se vede. Pentru ca imi doresc ce e mai bun pentru mine, e un reflex sa iti doresti ce-i mai bun si pentru altii. Din experienta mea si cercetari, sa devii vegetarian este cel mai bun lucru pe care cineva il poate face pentru corp si spirit.

**

La final, va las cu un interviu acordat de doctorul nutritionist Serban Damian, presedinte al Ro Club Maraton, care ne spune ce se intampla daca excludem carnea din alimentatie (raspunsul o sa va surprinda! :)). Enjoy!

PS – nu mai stiu daca am amintit de impactul negativ pe care il are industria de crestere (si procesare) a animalelor asupra mediului… – click aici.

PS’ – am verificat, in limita posibilitatilor, informatiile din acest articol. Totusi, pentru a avea o imagine completa (si cat mai aproape de adevar) a avantajelor si dezavantajelor unui regim vegetarian, recomand cu caldura sa va documentati (Google :)) si sa aprofundati acest subiect (inclusiv o verificare a comentariilor si sugestiilor venite pe blog in urma publicarii articolului).