Menu

Pentru participantii la Transmaraton 2012 nu mai este un secret: competitia, programata a se desfasura pe 9 iunie, se amana. Totusi, pentru alergatorii care nu au apucat sa citeasca mail-ul transmis de catre noi, organizatorii, precum si pentru cititorii acestui blog, postez comunicatul oficial.

Dragi alergatori,

Conditiile meteo din ultimele saptamani (precipitatii abundente) au depasit limitele normale pentru aceasta perioada si au provocat numeroase incidente pe Transfagarasan (avalanse de zapada si de pietre, surpari de drumuri). Pentru siguranta participantilor la UniCredit Leasing Transmaraton 2012, Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) ne recomanda amanarea competitiei.

Pe parcursul urmatoarelor doua saptamani vom reveni cu informatii privind noua data de organizare a evenimentului. Va asiguram ca vom lua in calcul variantele optime pentru voi din punct de vedere al sigurantei, disponibilitatii (si costului) locurilor de cazare, suprapunerii cu alte evenimente sportive etc. si speram ca un numar cat mai mare dintre voi sa fie disponibili la data respectiva.

Evident, vom oferi acelora dintre voi care nu vor mai putea participa posibilitatea a alege intre returnarea taxei de inscriere si directionarea acesteia catre cauza sustinuta. In plus, avem si o veste buna pentru cei care vor fi prezenti pe Transfagarasan: participarea la ceremonia (si cina) organizata dupa competitie va fi oferita de catre unul din sponsorii evenimentului, fara costuri din partea alergatorilor.

 Dincolo de dezamagirea provocata de amanarea Transmaraton – atat voua, alergatorilor, cat si celorlalte parti implicate in acest proiect social (fundatii, organizatori, sponsori, parteneri media etc.) -, privim acest incident ca pe o noua provocare in incercarea noastra de a organiza un eveniment cu adevarat memorabil si, fireste, de a sprijini impreuna cu voi proiectele celor doua fundatii partenere.

Nu in ultimul rand, va multumim mult pentru efortul depus pentru strangerea de fonduri (in curand, vom depasi impreuna cota 50.000!) si speram ca amanarea Transmaraton va fi o ocazie excelenta pentru fiecare alergator de a atrage noi dotatii si sustinatori.

Va stam la dispozitie (atat prin e-mail cat si telefonic) pentru a raspunde intrebarilor pe care suntem siguri ca le aveti.

Evident, nu este genul de stire la care sa dai Like… 🙁 Totusi, dupa ce am depasit socul provocat de aceasta amanare (la care ne asteptam, oarecum, avand in vedere vestile mai putin bune pe care le primeam din zona Transfagarasanului, dar am tot sperat…), ne-am felicitat pentru inspiratia de a nu imprima data concursului (ci doar anul) pe materialele produse pana acum…

Ce inseamna aceasta amanare pentru noi? Daca pentru alergatori va fi, cu siguranta, un „dat peste cap” al agendei si al programului de antrenament, pentru noi va fi un fel de „punct si de la capat” (alegerea datei optime, noi parteneriate cu pensiunile din zona, autorizatii, s.a.m.d.). Partea buna este ca 100% din sponsori si parteneri ne-au confirmat sustinerea, iar mail-urile participantilor sunt incurajatoare, ceea ce ne face sa fim increzatori si siguri ca evenimentul va fi chiar mai reusit decat ar fi urmat sa fie pe 9 iunie, pe principiul „Tot raul spre bine”… Sa vina soarele! 🙂

Click AICI pentru a vedea cui au fost atribuite cele 30 de locuri la semi-maraton.

Click AICI pentru cele 3 locuri la ultra maraton.

Pe curand!

PS – revenim cu e-mail catre toti cei inscrisi, indiferent de rezultatul tragerii la sorti, cu informatii despre pasii urmatori… 🙂

Dupa doua saptamani, prima faza a inscrierii la Transmaraton s-a finalizat. Le multumim celor 130 (si ceva :)) de alergatori care si-au manifestat dorinta de a alerga pe Transfagarasan si, bineinteles, a ne sprijini campania de strangere de fonduri.

Gabi a avut ideea inspirata de a face un blog pentru Transmaraton, in care vom posta noutatile. In acest sens, va invit sa cititi despre „loteria” de luni, precum si despre modalitatile de participare (in cazul in care nu va numarati printre cei selectati la tragerea sorti.

Pe curand!

Vineri, 30 martie, ora 23.59.59 este ultimul moment in care alergatorii si fundraiserii se mai pot inscrie la UniCredit Leasing Transmaraton. Suntem bucurosi si recunoscatori atat pentru numarul mare de inscrieri, cat si pentru interesul mass-media, care a popularizat initiativa noastra. Am reusit sa semnam parteneriate pentru aproape toate ‘capitolele’ organizarii in bune conditii a evenimentului. Mai avem de rezolvat chestiunea transportului concurentilor de la finish la start, dar speram sa gasim un sponsor dornic sa ajute cu cateva microbuze… 🙂 Am avut ceva emotii cu autorizatiile, pentru ca a doua zi dupa competitia din 9 iunie sunt alegeri; din fericire, se pare ca exista flexibilitate si avem convingerea ca vom obtine si ultimele semnaturi…

Urmeaza tragerea la sorti, pe care am decis sa o organizam luni dimineata (in loc de acest weekend), pentru a da ocazia cat mai multor alergatori inscrisi sa fie ‘conectati’ la transmisiunea noastra live. Cel mai probabil, veti putea urmari tragerea la sorti prin intermediul USTREAM TV sau PRIVESC.EU (vom transmite link-ul pe mail tuturor celor inscrisi), iar soft-ul de loterie folosit va fi cel oferit de Random.org (Cristi, multumim mult pentru ponturi!)

Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai activ si mai „outdoor”…

PS – in cazul in care nu obtineti un loc prin loterie, nu disperati si nu ne injurati :). Puteti sa castigati participarea direct de la fundatia pe care doriti sa o sustineti, prin asumarea unei sume minime pe care estimati ca o veti obtine din donatii. Atat noi cat si fundatiile va vom pune la dispozitie cateva metode si instrumente eficiente de a face fundraising. Va garantam ca o sa va placa, o sa va foloseasca si, mai ales, o sa va simtiti extraordinar la finalul campaniei de strangere de fonduri!

La doar cateva zile de la lansarea site-ului Transmaraton.org, emotiile noastre privind prezenta concurentilor la aceasta competitie de alergare intre fundraisers (sau competitie de fundraising intre alergatori :)) au inceput sa se risipeasca: pana in acest moment avem mai mult de 50 de inscrisi la cele 2 probe propuse. Va multumim pentru inscriere!!

PS – asa arata acum o parte din traseu; speram ca zapada sa se mai topeasca pana in iunie… 🙂

Proiectul 7 maratoane, 7 ultra, 7 continente este deja in debara, iar in pipeline se afla, in afara triatloanelor, semi-maratoanelor etc., evenimentul caritabil Transmaraton 2012. Site-ul (transmaraton.org) a fost lansat si va povesteam ca suntem foarte multumiti de rezultat; veti vedea ca a fost conceput ‘minimalist’, cat mai simplu – pe principiul less is more… 🙂 Dupa ce finalizam lista inscrierilor, revenim cu detalii privind cazarea, accesul in zona, regulament, race kit, donatii etc.

Partea cea mai dificila (in afara realizarii site-ului, la care Gabi a lucrat zile intregi…) a fost alegerea distantelor si stabilirea numarului maxim de participanti. In final, raportandu-ne la limitarile de ordin logistic si la faptul ca ne dorim sa gestionam cu succes prima editie, astfel incat sa urmeze multe altele :), decizia (unanima) a fost de a avea 2 probe (semi-maraton si ultra maraton de 70 km) si 110 participanti (100 la semi, 10 la ultra). Daca vor exista suficiente cereri in viitor, vom face tot posibilul ca din 2013 sa marim atat numarul probelor (sa includem maraton, ultra de 100 etc.) cat si cel al locurilor disponibile.

Obiectivul principal al Transmaraton ramane strangerea de fonduri. De altfel, termenul limita pentru terminarea celor 2 probe va fi foarte permisiv (de exemplu, 4 ore pentru semimaraton), astfel incat alergatorii sa isi poata canaliza energia catre strangerea de fonduri, fara a avea stresul cursei propriu-zise… 🙂

La editia 2012 sunt prezentate 2 proiecte, ale fundatiilor Hospice si Viitor Plus; initial, ar fi trebuit sa fie 3 proiecte, dar Salveaza Vieti are in derulare o campanie pentru cumpararea a 40 de camere sterile pentru copiii bolnavi de cancer (puteti dona sau redirectiona cei 2% AICI) si am convenit cu ei sa amanam colaborarea la proiectul TransMaraton, pentru a permite voluntarilor lor sa isi dedice timpul exclusiv campaniei respective.

Referitor la modalitatea de inscriere, exista 2 posibilitati. Prima: participarea (gratuit) la o tombola care are ca ‘premiu’ 30 de locuri la semi-maraton, respectiv 3 la ultra si pentru care inscrierile se pot face doar in urmatoarele 2 saptamani (pana pe 30 martie). A doua modalitate este de a ‘cumpara’ un loc de la cele 2 fundatii. Pentru asta, o sa va ajutam, in sensul in care vom crea – pentru cei cei care doresc sa devina fundraisers – o pagina de donatii (unde sustinatorii vostri pot citi descrierea proiectului si a asociatiei, pot dona si va pot trimite mesaje de incurajare. Aceasta pagina va fi disponibila si pentru cei care isi vor castiga locul in urma tragerii la sorti (vom reveni cu detalii dupa tombola, care avea loc in weekend-ul 31 martie – 1 aprilie).

Va multumesc anticipat pentru popularizarea Transmaraton, pentru semnalarea eventualelor erori tehnice sau gramaticale, pentru intelegere (in special daca server-ul care gazduieste site-ul va avea momente de ‘ratacire’) si, bineinteles, pentru inscriere! 🙂

PS – Transmaraton este si pe Facebook, deci va asteptam cu „like”-ul 🙂

De cand v-am povestit ultima data despre  Transmaraton, s-au mai intamplat foarte multe… In primul rand, ca la orice proiect cu sanse de reusita, am definit impreuna cu echipa de organizatori ai clubului de alergatori amatori din care fac parte (Ro Club Maraton): cum o sa arate evenimentul, ce buget va fi necesar, care vor fi ‘livrabilele’, cine vor fi responsabilii si care sunt termenele limita. Avand conturati pe hartie (de fapt, pe un TeamLab) toti pasii pe care ii avem de parcurs pana la desfasurarea Transmaratonului, lucrurile par (si sunt) mult mai simple.

Evenimentul si fundatiile. Aparent o competitie de alergare, Transmaraton-ul va fi de fapt o campanie de strangere de fonduri, care va incepe cu mult timp inainte de competitia propriu-zisa. Avem un obiectiv foarte mare – strangerea a 100.000 de euro pentru proiectele a 3 fundatii: Salveaza Vieti, Hospice Casa Sperantei si Viitor Plus (le multumim mult pentru increderea acordata!). Toate trei au un istoric excelent, o gestionare eficienta si transparenta a fondurilor primite si echipe foarte dedicate cauzelor pe care le sustin – cateva dintre motivele pentru care am ales sa le sustinem si pentru care fost premiate la Gala Societatii Civile de anul trecut. Poate ca vor exista voci care sa spuna „Auzi, da’ nu mai sprijiniti si voi alte fundatii? In ultima vreme aud numai de Salveaza Vieti, Hospice etc….”. Raspunsul meu este urmatorul: daca alegi sa sustii o cauza, fa-o in mod constant, sustenabil (imi cer scuze pentru acest cuvant corporatist…). In plus, Ro Club Maraton a fost si este implicat in sustinerea multor proiecte umanitare (un exemplu recent fiind 42 pentru o sansa).

Distante si numar de alergatori. In urma sondajului facut pe acest blog, a discutiilor cu echipa de proiect, a analizarii traseului si a posibilitatilor logistice, am ajuns la concluzia ca in 2012 Transmaratonul va oferi 2 distante: un ultra maraton de 70 de km si un semi-maraton (21.1 km). Ambele vor avea startul (probabil) la Balea Cascada, traseul urmand sa fie Balea Cascada – Balea Lac – Tunel – Cabana Capra (finish semi-maraton) – Piscul Negru – Lacul Vidraru – Barajul Vidraru (finish ultra maraton). Numarul total de alergatori va fi limitat, cel mai probabil, la 120. In masura in care va exista un numar mare de doritori, vom lua in calcul pentru 2013 si organizarea unui maraton (42.2 km) si a unui ultra de 100 km care sa acopere intreg Transfagarasanul…

Echipa de proiect. In acest proiect suntem implicati, momentan, 9 alergatori. Poate parea un numar mare, dar va asigur ca nimeni nu sta degeaba – fiecare are atributii si ‘task’-uri bine defintite :). Pe masura ce proiectul va inainta, o sa va prezint echipa pe blog. Oricum, daca – prin absurd 🙂 – proiectul va da chix, principalii ‘vinovati’ vor fi project managerii Transmaraton-ului, adica subsemnatul si colegul meu de club, Gabi Solomon (ca sa stiti pe cine aratati cu degetul… :))))

Buget. Va fi imposibil sa realizam un eveniment de calitate fara minim 7.000 de euro. De aceea, incepand de ieri ne-am pus pe cautat parteneri. Avem un istoric bun, un eveniment in care ne vom pune intreaga energie si mult entuziasm, o prezentare draguta si, in plus, oferim o multime de beneficii companiilor care vor dori sa se implice – asa ca exista sanse mari sa atragem destul de rapid sponsori :). Evident (si politically correct), in prima faza propunem proiectul companiilor cu care am mai colaborat…

In rest, dupa cum ati observat, avem un logo :). De asemenea, am inceput sa lucram la site (va fi www.transmaraton.org), unde am primit un ajutor neasteptat de la 123-online, care ne va gazdui si se va implica in realizarea paginii (+ multe ‘artificii’ care vor sta in spatele ei) – multumim, Dragos!!! :).

Intre timp, am primit si ofertele de cazare pentru cei care vor fi prezenti in perioada 8-10 iunie la evenimentul nostru (alergatori, voluntari, fundatii, organizatori, media etc.). Un fapt imbucurator: ofertele sunt foarte prietenoase, motiv pentru care suntem extrem de recunoscatori patronilor cabanelor si pensiunilor din zona!

Ca fapt divers, am primit ok-ul unui fotograf de a folosi pe site-ul evenimentului si in prezentarile noastre cateva poze extraordinare facute de el pe Transfagrasan (multumim, Andrei!!) si, de asemenea, ok-ul Skycam de a utiliza imaginile filmate acolo si, mai mult, de a filma, „din aer”, evenimentul  din 9 iunie (multumim, Laurentiu!!). Le multumim inca o data pentru implicare si solidaritate!!

Pana la noi vesti despre Transamaraton, va las cu o filmare birdview a Transfagarasanului. Speram ca urmatoarea de acest gen sa fie si cu voi in ea, alergand pe „the best road in the world”… 🙂

Sa incep cu multumiri, pentru cititorii acestui blog care si-au manifestat interesul de a participa la competitia de alergare pe care o vom organiza pe 9 iunie pe Transfagarasan.  In afara de a afla daca exista interes pentru aceasta competitie (si am aflat ca exista!! :)), rolul chestionarului prezentat in articolul trecut a fost si cel de a gasi o denumire pentru aceasta competitie. Pentru ca noi, romanii, ne-am nascut poeti, am primit o multime de propuneri (multumesc tuturor!), pline de creativitate: La pas vioi printre nori; Maratonul Celor 4 Anotimpuri; Raiul lui Dracula; Romania 100 – Ultramarathon, Maraton Transfagarasan 1.0; Through the mountains: Transfagarasan Race; Pasfagarasan, runfagarasan, downfagarasan; Carpathia Marathon / Dacia Marathon; Roll the Mountains Marathon; Maraton 7 C; Romanian Mountain Marathon; Dracula; TransAlpineRace; Transfagarunner; Trans Run Romania; Transfagarathon; Fagarash Mountain / Road  Marathon; Trannsmaraton; Ultramaraton Transfagarasan; Transfagarasan Maraton; Running into no world without Romania; 4321 – 4 anotimpuri, 3 (…ceva, poate cauze sociale), 2 judete, 1 sosea; Carpathian Marathon; Carpathian Heights Marathon; Carpathian’ Highest Marathon; Over the Mountains Marathon; Carpathian Sky Marathon; Carpathian Marathon 2000+; Transcarpathian marathon; Best road in the world marathon; Race to the sky” – Fagaras Ultra Marathon; “Eagle Flight” – Fagaras Ultra Marathon; “Highlanders Trail”; “Belleview Marathon”; „maybe the best road in the world” marathon; The best Marathon of your life; etc.

Dintre toate aceste denumiri propuse, am ales (impreuna cu ‘comitetul de organizare’), TRANSMARATON. Acest nume a fost propus de 4 alergatori, motiv pentru care Andrei (x 2), George si Mihai vor trebui sa imparta lada de bauturi promisa… :). De ce am selectat „Transmaraton”? Este usor de pronuntat si de retinut pentru oricine, inclusiv pentru un strain; este simplu de integrat in domeniu web, logo etc.; …si multe alte motive. Sper ca cei care au propus alta denumire sa nu se supere… :))))

Ce urmeaza? Am cumparat domeniul .org, .ro si alte cateva (toate vor fi dirctionate catre .org). Cum am facut asta? Domeniul .ro l-am cumparat de pe ROTLD, iar cele internationale de pe GODADDY. In ambele cazuri, procesul a durat maxim 10 minute, inclusiv plata (cu card).

Apoi, logo-ul (pentru ca ne dorim o identitate vizuala foarte draguta :)). La recomandarea unui prieten (merci Jorj!), am intrat pe site-ul ELANCE, unde sunt grupati o multime de designeri (firme sau freelancer-i).  A durat vreo 5 minute sa imi fac cont, inca 5 sa postez un anunt cu ceea ce doresc, iar in urmatoarele 10 minute am primit 6 oferte. Am selectat doua (o firma din Pakistan si un freelancer roman, stabilit in Italia – ca sa sustin diaspora :)) si in doar cateva ore am primit primele propuneri grafice. Am incredere ca o sa rezulte un logo foarte, foarte atractiv :).

Si, nu in ultimul rand, inregistrarea Transmaratonului ca marca, la OSIM. Am decis sa demaram acest proces printr-un intermediar (gasit pe Google: „inregistrare marca”), pentru a economisi timp si nervi… 🙂

Asadar, am mai pus 2-3 caramizi la proiectul Transmaraton si, fireste, nu avem de gand sa ne relaxam – mai ales acum, la inceput. Pentru ca, de regula, startul este partea cea mai dificila a oricarui proiect; ulterior, lucrurile merg mult mai simplu, aproape din inertie. Ca sa citez din clasici, Motion creates emotion, emotion keeps us motivated and motivation keeps us moving… 🙂

La final, va las cu o filmare devenita deja ‘clasica’: Top Gear pe Transfagarasan. Cu mentiunea ca pe 9 iunie zgomotul motoarelor va fi inlocuit cu cel al pasilor nostri… 🙂