Menu

Daca as fi sa numesc o abilitate extraordinara, o super-putere pe care am dobandit-o si exersat-o in ultimii 7 ani, aceasta este, fara nicio indoiala, faptul ca duc la bun sfarsit toate proiectele pe care mi le asum. Nu (doar) pentru ca (pe cele mai multe dintre ele) le fac publice, ci (si) dintr-un motiv foarte simplu: mi-am promis, in 2010, ca voi fi sincer cu persoana pe care o privesc zilnic in oglinda. Ca voi lasa la o parte scuzele, amanarile, temerile, dependentele, opinia lui X si a lui Y, etc. si ca imi voi construi cea mai buna versiune pe care o pot duce catre finish-ul acestei vieti. Ca nu voi sacrifica potentialul urias cu care am fost inzestrat, inca de la nastere, ca orice om de pe aceasta planeta. Ca voi face tot ceea ce depinde de mine pentru a ajunge din punctul A in punctul B, cu demnitate, cu curaj, fara regrete si respectandu-mi valorile in care cred. Ca voi fi unul dintre acei oameni care pur si simplu nu stiu cum sa renunte. Sau cum sa se planga. Sau cum sa devina cea mai organizata persoana pe care o cunosc.

Din 2010, de cand am lansat acest jurnal personal (numit „blog”), imi fac anual un bilant al celor 12 luni care tocmai au trecut si imi anunt planurile pentru urmatorul an. Apoi, bifez tot ceea ce trebuie sa fac pentru a duce la bun sfarsit ceea ce (mi-)am promis acolo.
  • In 2010 (mi-)am promis ca, in 2011, voi alerga maratoane si ultramaratoane pe fiecare continent. Si am facut-o. Click aici.
  •  In 2011 (mi-)am promis ca, in 2012, voi termina un half-Ironman si un Ironman, m-am antrenat atat cat am putut si am terminat un half si un full. Click aici.
  • In 2012 (mi-)am promis ca, in 2013, voi participa la ultratriatloane. M-am tinut de cuvant. Click aici.
  • In 2013 (mi-)am promis ca, in 2014, voi termina un Quintuple Ultra triatlon, ca voi incepe pregatirile pentru Arch2Arc si pentru Deca, si ca voi continua sa ‘cresc’ Transmaratonul. Bifate. Click aici.
  • In 2014 (mi-)am promis ca, in 2015, voi termina Arch2Arc (stiti voi, ultratriatlonul ala care presupune, printre altele, sa traversezi inot Canalul Manecii). Am continuat sa ma antrenez, bifand fiecare antrenament, chiar daca – in 99% din cazuri – as fi preferat asa fac orice altceva in cele doua sau noua ore de antrenament. Si, a propos, citez ceva din promisiunea facuta atunci: „Mi-e frica de acest eveniment, motiv pentru care lucrez la cea mai buna versiune de sportiv pe care o pot duce la start, pe 1 iulie 2015 :). Si, daca va fi cazul – in aceasta viata – de vreun DNF (did not finished), cu siguranta nu va fi Arch 2 Arc… Va promit!„. Click aici.
  • In 2015 (mi-)am promis ca, in 2016, voi termina 6633 Ultra. Si un Deca. Si ca voi lansa un program de coaching online. Si multe altele. Si da, le-am dus la bun sfarsit, chiar daca mi-ar fi fost mai usor sa ma duc la un film, sa mananc floricele, sa stau cu o bere in mana rupandu-ma de realitate sau sa aman pentru a doua zi. Sau pentru luni. Sau pentru „data de intai a lunii urmatoare”. Sau pentru anul urmator. Sau pentru o viata viitoare. Click aici.
  • In 2016 (imi) promit ca, in 2017, voi duce la bun sfarsit ceea ce (mi-)am promis, fie ca este vorba despre traversarea oceanului Atlantic intr-o barcuta cu vasle, despre strangerea fondurilor necesare pentru dezvoltarea campusului socio-medical de la Copaceni sau despre alte si alte proiecte. Atat.
Nu am fost, nu sunt si nu voi fi niciodata cine stie ce atletu’ lu’ peste sau al lu’ mama mare, de doi metri, inzestrat de natura cu muschi de otel si oase de titan. Eu sunt ala mediu, dar care duce lucrurile la bun sfarsit. Ceea ce va doresc si voua.
Sa aveti un an extraordinar!
PS – va las cu semnatura e-mail-urilor mele.

Andrei Rosu

Sportiv de anduranta, blogger, scriitor si vorbitor inspirational, organizator de evenimente caritabile si sportive, sustinator de proiecte sociale, donator benevol de sange

Imi impartasesc gandurile pe www.andreirosu.org

Te ajut sa iti atingi obiectivele prin www.42krosu.ro

Visez. Planific. Actionez.